NAUKA I ISTRAZIVANJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NAUKA I ISTRAZIVANJE

Nauka,Historija,Parapsihologija,Svemir,Medicina,Literatura i mnoge druge stvari na ovom forumu mozete raspravljati i postati Dobrodosli.
 
HomeLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Kamene kugle u Bosni

Go down 
4 posters
AutorPoruka
Valdus

Valdus


Broj komentara : 76
Join date : 2008-12-23
Age : 53

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeSat Dec 27, 2008 2:49 pm

Uglavnom svi smo mi culi za misteriozne kamene kugle iz Srednje Amerike.Taj fenomen je prisutan i kod nas ,u dolini srednjeg toka rijeke Bosne,u okolici Zavidovica ima ih najvise.Evo link udruzenja;

http://www.kamenekugle.com/
Na vrh Go down
http://www.myspace.com/new_eden_citizen
FarCry
Admin
FarCry


Broj komentara : 87
Join date : 2008-12-17
Age : 45
Mjesto : Hell

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeWed Jan 07, 2009 6:01 pm

Valdus (citat):
Uglavnom svi smo mi culi za misteriozne kamene kugle iz Srednje Amerike.Taj fenomen je prisutan i kod nas ,u dolini srednjeg toka rijeke Bosne,u okolici Zavidovica ima ih najvise.Evo link udruzenja;

http://www.kamenekugle.com/

I ja sam vidio te kamene kugle na TV-u ono je presavrseno da bi priroda oblikovala
Bog sami zna odakle su one donesene ili ko ih je klesao
Na vrh Go down
http://www.myspace.com/atila79
Assimilated_One

Assimilated_One


Broj komentara : 195
Join date : 2008-12-28
Age : 32
Mjesto : Darda

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeWed Jan 07, 2009 6:03 pm

Meni nece otvoriti link. Ali nikad nisam cuo za te kugle. zanimljivo
Na vrh Go down
Makul

Makul


Broj komentara : 107
Join date : 2009-01-07
Mjesto : Xaronu(Main)

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeFri Jan 09, 2009 6:20 pm

EEEE znam te. Spominju se u jednoj pre zakon knjizi.

Ugl neke su od obicnog kamena, neke u sabi imaju kao neki kristal u obliku badema, a nasli su jednu u kojoj su mislili da ima kristal pa kad su je pokusali prepilati pukla im je dijamantna buslilica. Na kraju su je nekako razbili a unutra je bila savseno oblikovana kocka od neke vrste metala. Ugl. toj kocki nisu nista mogli. nicim ju nisu ni ogrebali. Strasno brzo disperzira toplinu tako da ju nemos ni istalit. sunny
Na vrh Go down
Assimilated_One

Assimilated_One


Broj komentara : 195
Join date : 2008-12-28
Age : 32
Mjesto : Darda

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeFri Jan 09, 2009 6:24 pm

wow! U kojoj knjizi? Imas ti to doma?
Na vrh Go down
Makul

Makul


Broj komentara : 107
Join date : 2009-01-07
Mjesto : Xaronu(Main)

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeFri Jan 09, 2009 6:34 pm

to ti je ona:

Erich von Däniken
Ono ili sjetva u svemiru


Jedna od najboljih knjiga koje sam citao.
Na vrh Go down
Assimilated_One

Assimilated_One


Broj komentara : 195
Join date : 2008-12-28
Age : 32
Mjesto : Darda

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeFri Jan 09, 2009 6:35 pm

Nemas ha? Ajd nek tvoja stara kada stigne sa puta da to ponovo digde. Bas bih procitao.
Na vrh Go down
Valdus

Valdus


Broj komentara : 76
Join date : 2008-12-23
Age : 53

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeSat Jan 10, 2009 2:29 am

Uglavnom jos nema finalnog znanstvenog misljenja.Uglavnom kad se otkriju takvi predmeti nastanu dvije oprecne teorije;da su nastali prirodnim putem ili da su napravljene vjestacki.U ovom slucaju pristalice prirodnjaka kao da uopce nemaju argumenata i teorija.

Ja sam prvi put za bosanske kugle cuo u knjizi ,Posjetili su i nas ,od dvojice hrvatskih novinara,Oni su napisali knjigu u stilu Danikena jos pocetkom 80' o misterijama na podrucju bivse drzave.
Na vrh Go down
http://www.myspace.com/new_eden_citizen
Assimilated_One

Assimilated_One


Broj komentara : 195
Join date : 2008-12-28
Age : 32
Mjesto : Darda

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeSat Jan 10, 2009 7:56 am

Kak se knjiga zove?
Na vrh Go down
Valdus

Valdus


Broj komentara : 76
Join date : 2008-12-23
Age : 53

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeSat Jan 10, 2009 3:09 pm

Knjiga se zove ,,Posjetili su i nas,, ne znam imena autora jer sam knjigu pozajmio i nikad mi nije vracena Mad ,hebiga ex woman je u pitanju pa ta knjiga vise nikad nece biti u mojoj kolekciji. Twisted Evil
Na vrh Go down
http://www.myspace.com/new_eden_citizen
Assimilated_One

Assimilated_One


Broj komentara : 195
Join date : 2008-12-28
Age : 32
Mjesto : Darda

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeSat Jan 10, 2009 3:12 pm

Smile odlicno, budem nekako nabavio Smile
I jel moze jos malo detalja o tim kuglama?
Jer meni nece otvoriti link.
Na vrh Go down
Valdus

Valdus


Broj komentara : 76
Join date : 2008-12-23
Age : 53

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeSat Jan 10, 2009 3:33 pm

U Bosni i Hercegovini ovim fenomenom počeo se baviti alternativni istoričar Semir Osmanagić. Tako da su mjestani naselja Grab iskoristili priliku i prezentovali ovaj fenomen i ispostavilo se da pored borojnih lokacija u BiH, Duboki potok u naselju Grab-Mećevići kod Zavidovića predstavlja najveće nalazište kamenih kugli u Evropi.
Na ovoj lokaciji nalazi se preko 20 kamenih kugli, gotovo savršenog oblika dok je na destine kamenih kugli odneseno poslednjih godina od strane mještana koji su ovim kamenim ljepoticama ukrašavali svoje vrtove.
Na teritoriji općine Zavidovici nalazi se jos nekoliko lokacija gdje su pronađene kamene kugle sa ukupnim brojem preko 60 kamenih kugli. Nažalost, veliki broj je oštećen najviše iz znatiželja stanovnika zbog raznih priča koje su kružile, a jedna od njih je bila da se u tim kuglama nalazilo skriveno blago .
Takodjer su se s koljena na koljeno prenosile priče da se radi o kamenim svatovima, to je jedna legenda koja je važila i za kamene stećke tj. nadgrobne spomenike naših predaka Bogumila.
Prema legendi kada doće do sudara dvaju svatova doće do njihovog okamenjenja.Ta legenda inače je korištena u cijeloj Bosni i Hercegovini .Zašto je ista vezana za kamene kugle u Zavidovićima Vjerovatno zbog kamenih kugli koje se pronašene među stećcima.
U općini Zavidovići još uvijek se na tri lokacije mogu vidjeti kamene kugle među stećcima. Najpoznatije lokacije su u naselju Mramorje koje je i dobilo ime po kamenu mramoru, zatim Davulije, uzvišenje iznad naselja Grab i naselje Beše na kome se nalaze najočuvaniji kameni stećci.
Nama su posebno intaresantna ova mjesta i ove lokacije kamenih kugli pošto se za kamene kugle u Kostarici pretpostavlja da se radilo o nadgrobnim spomenicima naroda Maja, a za koje je dokazano da se radi o kamenu obrađivanom i klesanom ljudskom rukom. Posebno je interesantno da se sva ova mjesta nalaze na uzvišenjima i teško je odgonetnuti na koji način su kamene kugle tamo dospjele Semir Osmanagić u svojim bilješkama navodi da su kamene kugle inače djelo naprednih civilizacija koje su na ovim prostorima živjele još prije 12 500 godina, a koristile su ih za proizvodnju nama nepoznatog izvora energije. Drugi geolozi tvrde suprotno. Jedni od njih tvrde da su kugle nastale prirodnim putem, erupcijom vulkana otprilike prije 150 000 000 godina kad je zemaljska kugla bila puna vulkana i pod morem. Neki od njih objašnjavaju da su nastale u utrobi zemlje prije 100 000 000 godina i to od jednog malog zrna kamena koje je zbog nemirnog tla valjanjem taložilo na sebe kamene čestice i dobijalo veći i savršeniji oblik. Neki geolozi su čak posumljali da se radilo o vanzemaljskim tijelima pa su na iste stavljali magnete kako bi otklonili i tu sumnju.
Ovo su naravno samo neke od teorija vezanih za ovaj fenomen. Nema objašnjenja o porijeklu kamenih kugli, niti o ljudima koji su ih pravili, alatima koje su upotrebljavali ili svrsi. Sve teorije bez sumnje imaju svoje mjesto pošto je zaista teško povjerovati i dokazati bilo čiju teoriju.
Ostaje nam dakle, samo da se divimo ovim kamenim ljepoticama i razmišljamo o njihovom nastanku i njihovom očuvanju.


Autor ovog teksta je Nedzad Ikanovic,a preuzet je sa sitea Udruzenja Kamene Kugle
Na vrh Go down
http://www.myspace.com/new_eden_citizen
Makul

Makul


Broj komentara : 107
Join date : 2009-01-07
Mjesto : Xaronu(Main)

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeSat Jan 10, 2009 6:00 pm

Jel ih itko pokusao otvoriti? ili bar skenirati nekako?
Na vrh Go down
Valdus

Valdus


Broj komentara : 76
Join date : 2008-12-23
Age : 53

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeSun Jan 11, 2009 2:21 am

Ne znam za bosanske kugle ali one u Srednjoj Americi su razvaljivali jer su mislili da ima zlata unutra,naravno nisu nista nasli.
Na vrh Go down
http://www.myspace.com/new_eden_citizen
Assimilated_One

Assimilated_One


Broj komentara : 195
Join date : 2008-12-28
Age : 32
Mjesto : Darda

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeSun Jan 11, 2009 7:03 am

M! A one kocke koji si spominjao?
Na vrh Go down
Makul

Makul


Broj komentara : 107
Join date : 2009-01-07
Mjesto : Xaronu(Main)

Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitimeSun Jan 11, 2009 4:57 pm

Ko ja. Ako mislis na mene ima samo jedna kocka. Koju su nasli u jednoj takvoj kugli. Nemaju blage od cega je. Definitivno nijr prirodna. Nemos joj nist a i bas je savrsena kocka.
Na vrh Go down
Sponsored content





Kamene kugle u Bosni Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kamene kugle u Bosni   Kamene kugle u Bosni Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Kamene kugle u Bosni
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
NAUKA I ISTRAZIVANJE :: MISTERIJE I FENOMENI :: Misterije oko nas.Neke su znane a neke ce mo da otkrivamo.Koliko znamo o misterijama svijeta???-
Idi na: